Merkezsiz Finans

Artık Gökdelenler Olmayacak mı?
Finans Nereye?

Bitcoın bir başlangıç. Sınırlı ama açık kod lu yazılım.Birgün bitecek ,kodlar açık yeni kodlarlarla coınler devam edecek. Bana soracak olursanız Bitcoın; gelecek finans platformlarının antremanı.Yeni dönem çoktan başladı.Blockchaın(blokzinciri) dağıtık sistemler ,akıllı sözleşmeler ,tüm finans ürünlerini değiştiriyor. Aslında bugün varolan tüm gökdelenlerin, çalışanların olmadığı yazılımla bu işler çözülecek gibi duruyor. KREDİ PİYASASI için önemli çözümlerden biri.Tabi bunların hayata geçmesi tamamen teknoloji, altyapı, internetin hızlı olması ile mümkün. Mevcut sosyal hayat ve bildiklerimiz henüz bu sistemleri çözmeye yetmiyor. ‘Teminat=Kredi’ düşüncesi günümüz finanscısının bu vizyonu geliştirmesine engel.

Mevcut ezberlerle bu dünya ya evrilmekte güçlük çekildiği besbelli.

Dağıtık sistemler geliştikçe ,açık ve merkezsiz olması diğer sektörleri de değiştirecek.Şeffaf,dağıtık,yeni bir muhasebe sistemi. Zamanla finansın merkezsiz olması, sistemin masrafsiza yakın ve zamanı verimli yönetmesi; İş dünyasını da değiştirecek. Reel sektörün üretim ağını ve tedarikçisini de farklılaştıracağı görülüyor.. Üretimin ana sektörü TARIM da yatırım projeleri, bu platformlar üzerinde uygulanabilir hale getirilmeye başlandı bile.

Blockchaın(blokzinciri),bugünün Merkez Bankası ve Borsa yapılarını Merkezsiz piyasa, Merkezsiz Borsa ya dönüştürecek. Bu dönüşüm Merkezsiz Yönetim yöntemlerini doğuracaktır. Bugünkü Yönetim Bilişim sistemlerinin değişimi ve platformlara ve merkezsiz yönetimlere adapte edilmesi gerekliliği aşikar.

Merkezsiz olmaya doğru giden tüm sistemler hızla deneyimlenirken ,peki kontol ve denetim konusunda ne yapmalıyız? Nasıl yapmalıyız? Kripto paraları ,yatırımcının gelecek vaad eden platformlar olarak görmesi yada gösterilmesi bu gelişmeleri hızlandıracaktır. Çünkü havuz büyüdükçe olumlu ve olumsuzu gözlemlemeniz kolaydır.

Düşünmeye ve düşündürmeye devam………

Özlem DALLI
Rekabet Akademisi Co-founder/Futurist/Ekonomist

14 Şubat 2021

0 yorum "Merkezsiz Finans"

Mesaj At

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©  Tüm Hakları Saklıdır. Mücahid Gerede